Ко је ТИФЛОЛОГ? Шта он ради?
Тифлолог помаже деци са оштећним или умањеним видом. Због смањене видне функције, јављају се одређене потешкоће у вези са функционисањем детета у образовном, али и у моторичком и визуелном смислу. Посебно је проблем изражен код графомоторике, због тога што су линије уске и углавном невидљиве за њихово стање вида. Такође, неретко се проблем може јавити и у читању јер слова нису довољно видљива или се тешко могу препознати. За њих је потребно прилагодити и ширину и дебљину линија у које ће писати, као и оловке које морају да остављају добар и јасан отисак. Фонт мора бити прилагођен оштрини вида детета, да би оно могло да чита.
Такође је важно да дете правилно држи главу, пронаћи прави положај у односу на хартију, како не би дошло до даљег пропадања вида, већ напротив, уколико је то могуће, до његовог побољшања. Третмани трају док се ситуација видно не поправи и док ученик не постане сигуран у писању и читању.